Baszta

Zamek w Przegorzałach oraz usytuowana tuż przy Zamku przedwojenna willa architekta ( Baszta) oraz brutalistyczny Hotel Wolski w  Przegorzałach wkrótce przeistoczą się w nowoczesny kompleks dwóch Hoteli.

W listopadzie 2019 na Wzgórzu Zamkowym ruszyła  jego całkowita modernizacja w wyniku czego powstanie Hotel pięciogwiazdkowy ze SPA i restauracją z tarasami widokowymi.

Z kolei Hotel Wolski zamieni się w obiekt czterogwiazdkowy z rozbudowanym zapleczem konferencyjnym, między innymi aulą mogącą pomieścić 180 osób w układzie audytoryjnym.

Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na 2020 rok.

Historia Baszty

Wzniesiona została w latach 1928–1929 /XX wieku, jako dom własny, przez znanego krakowskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.
Jest to oryginalna budowla, półrotunda, w kształcie nawiązująca do średniowiecznej baszty. Trójkondygnacyjna wieża została zbudowana na planie owalu. Przykryta jest dachem o kilku trójkątnych połaciach zbiegających się w jednym wierzchołku, drzwi wejściowe ozdobione są portalem, okna są wąskie a nad wejściem znajduje się charakterystyczne dla baroku i gotyku biforium.

Forma budynku nawiązuje do odkrycia jakiego dokonał Adolf Szyszko - Bohusz. Podczas prac na Zamku Królewskim na Wawelu dokonał najważniejszego odkrycia archeologicznego tzn. odkrył pozostałości przedromańskiej Rotundy Najświętszej Marii Panny, noszącej od XIV wieku także wezwanie św. Feliksa i Adaukta.

Nad portalem Willi znajdują się dwa manierystyczne kartusze herbowe. Po lewej stronie znajduje się herb rodowy Adolfa Szyszko-Bohusza „Odyniec” -stąd jedna z nazw Willi (przedstawia srebrną przełamaną strzałę na niebieskim tle) a po prawej herb „Korab” (złoty okręt na czerwonym tle) żony architekta, Stefanii z Rzepko- Łaskich. Przy domu ciekawym elementem założenia był wzniesiony na północ basen, którego ruiny można oglądać do dzisiaj. Dodatkowo dom ozdabiały rzeźby, zniszczone później przez Niemców. Poniżej, przy drodze dojazdowej znajdują się garaże a przy wjeździe do posiadłości, u podnóża wzniesienia znajduje się, zachowana do dzisiaj, stylowa stróżówka. W planach była jeszcze kaplica.
Zbudowana z wapiennych ciosów, na Skale Przegorzalskiej, na południowo-zachodnim skraju Lasu Wolskiego, w Paśmie Sowińca, Willa dominuje nad doliną Wisły. Z tarasu, który znajduje się po zachodniej stronie budynku, roztacza się panorama doliny rzeki, wzgórz Pogórza Wielickiego a gdy dopisuje pogoda można zobaczyć Tatry.

   

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

+48 798 667 722
rezerwacja@hotelwolski.pl

Ważne! Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. » Rozumiem, zamknij komunikat